Uzman Psikolog Kimdir ?

Uzman Klinik Psikolog Çağatay Ersan, psikologların davranış bilimleri alanında çalışan profesyoneller olduğunu söyledi.Uzman Psikolog kimdir ? Çağatay Ersan ;

“Psikoloji alanında lisans eğitimini tamamlamış kişilere psikolog denir.” diyen Ersan, şunları aktardı:

“Psikoloji alanı beyin çalışmasından, iletişim grubu çalışmalarına, anormal davranış ve tedavilerinden, çocuk gelişimine kadar uzanan geniş bir akademik alandır. Buna bağlı olarak lisans programlarından mezun olan ve uzmanlıklarını tamamlayan profesyonel psikologlar, danışmanlık ofislerinde çalışırlar. Hastanelerde ya da kliniklerde danışanlarla/hastalarla terapi/test yapar; bireysel ya da endüstriyel kariyer danışmanlığı yapar, takım geliştirir, personel seçimi yapar veya eğitim kurumlarında öğretmenlik/danışmanlık gibi pozisyonlarda çalışırlar.

Nasıl Anlarım ?

Psikoterapiye ihtiyacım olup olmadığını nasıl anlarım?

Kontrol edilemeyen üzüntü, öfke veya umutsuzluk, tedavi ile düzelebilen bir ruh/zihin sağlığı sorununun belirtileridir. Her zamankinden daha fazla veya daha az yemek yiyor veya uyuyorsanız. ailenizden ve arkadaşlarınızdan uzaklaşıyorsanız veya sadece “kapalı” hissediyorsanız, yaşam kalitenizi etkileyen ciddi sorunlar gelişmeden önce bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Ayrıca psikoterapi aynı zamanda bir kendini tanıma ve değişim sürecidir. Bu yüzden terapi için ruhsal/zihinsel bir rahatsızlığa sahip olmak şart değildir. Bireysel gelişim ve değişim desteği için de psikoterapi desteği alabilirsiniz.

Psikolog ile konuştuklarım gizli kalır mı?

Psikolog ile paylaştığınız her konu gizli kalır. Her ne sebeple olursa olsun üçüncü kişilerle paylaşılmaz.

Uzman Psikolog Kimdir ?

Psikolog terapi yapar mı?

Psikologlar uzmanlaştıkları alana göre psikoterapi yapabilirler. Bir psikoloğun terapi yapabilmesi için Klinik Psikoloji alanında yüksek lisans yaparak uzmanlık alması gerekmektedir.

Ne kadar süre terapi almalıyım?

Terapi süreci kişiye özel ve değişkendir. Kişinin ne kadar süre terapiye ihtiyacı olduğu terapist ve danışan ortaklığında şekillenir.

Terapi süreci nasıl işler?

Uzman Psikolog Kimdir ? sorusu şöyle açıklanır.Terapi, bir iyileşme sürecidir. Bu süreç içinde her şeyden önce terapist ve danışan arasında kurulan güvene dayalı terapötik (therapeutic) ilişki oldukça önemlidir. Seansların odak noktasında danışan olur . Seanslar onun ihtiyaçlarına göre şekillenir. İlk görüşme değerlendirme seansı olarak ele alır .Danışanla ilgili genel bilgiler toplanıp temel ihtiyaç haritası oluşturur. Daha sonra buradan hareketle çalışmalar yapar.”

Ruhsal problemlerle baş etmek zordur. Kimi zaman insanı büyük bir yük altında bırakır. Farkında olmadan tüm hayatımızı etkisi altına alır ve bizi yorar. Uzman Psikologlar bu konuda size yardımcı olurlar.Sizlerde herhangi bir ruhsal problemle karşılaştığınızı düşünüyorsanız çok geçmeden uzman bir psikologtan randevu almanız gerekir.

bilecik psikolog
bilecik psikolog

www.bilecikpsikolog.com www.bozuyukpsikolog.com

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir